O WI-FI POD KONTROLĄ, BEZ KONTROLI


WLAN bez centralnego zarządzania nie daje wglądu w stan całej sieci, a więc w ilość i jakość połączonych z nią klientów, stan działania AP czy zagrożenia związane z niewiadomego pochodzenia punktami dostępowymi (tzw. rogue APs). Budując sieć bezprzewodową musimy więc zastanowić się nad sposobem jej kontrolowania. Bez tego każdy punkt dostępowy jest osobnym bytem, z własną konfiguracją i niezależnym systemem operacyjnym. Konfiguracja umożliwiająca poprawne działanie takich urządzeń w obrębie tej samej sieci bezprzewodowej (ESSID) i automatyczne przełączanie klientów, wymaga dużego nakładu pracy i jeszcze większych pokładów cierpliwości. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad.

JEDEN, BY WSZYSTKIMI RZĄDZIĆ

Z pomocą przychodzi kontroler, urządzenie fizyczne lub wirtualne, które centralnie zarządza wszystkimi punktami dostępowymi; panuje nad ich jednolitą konfiguracją, wersją oprogramowania, a często nawet wspólnym medium radiowym. Taki kontroler umożliwia monitorowanie stanu całej sieci, daje nam wgląd w ilość i jakość połączonych z nią klientów. Pozwala tworzyć zasady bezpieczeństwa i aplikować je w całej rozległej sieci bezprzewodowej. A wszystko to w jednym miejscu.

ALE…?

…wiąże się to z posiadaniem miejsca do instalacji fizycznego urządzenia albo odpowiedniej infrastruktury dla rozwiązania wirtualnego. Konieczny jest też zakup kontrolera i odpowiednich subskrypcji, licencji.

A CO W SYTUACJI GDY NIE MAMY MIEJSCA ALBO INFRASTRUKTURY, ALBO CHCEMY OSZCZĘDZIĆ NA KOSZCIE SIECI W MAŁEJ FIRMIE LUB ODDZIALE?

Możemy uwolnić się spod jarzma powszechnego modelu sieci z kontrolerem korzystając z rozwiązań bezkontrolerowych! I choć nie pozwalają one na tak rozbudowane zarządzanie i monitorowanie sieci jak rozwiązania z tradycyjnym kontrolerem, to zapewniają szybką i niezawodną transmisję danych dla kilkudziesięciu, a nawet setek urządzeń. Są proste w konfiguracji i łatwe w zarządzaniu. Innymi słowy; w zupełności wystarczą dla potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw (SMB), a do tego zapewniają wysokiej jakości Wi-Fi przy niższych kosztach.

FREE WIFI (MOŻE NIE DARMOWE, ALE WOLNE I BARDZO SZYBKIE SIECI BEZPRZEWODOWE):

RUCKUS UNLEASHED

To rozwiązanie bezkontrolerowe od Ruckus Networks uruchamiane przy użyciu oprogramowania wgrywanego na punkty dostępowe. Konfiguracja całej sieci nie wymaga specjalistycznej wiedzy, odbywa się w paru prostych krokach, z urządzenia mobilnego lub przeglądarki. Intuicyjny jest również interfejs użytkownika. Daje on wgląd w informacje o sieci, aplikacjach i umożliwia wykonywanie wszystkich kluczowych zadań administracyjnych. Dodatkowo Unleashed wyposażono w bogaty pakiet wybudowanych funkcjonalności, w tym: usługi dla gości, bezpieczeństwo DPSK, integrację Zero IT.

Kolejnym wyróżnikiem systemu jest niezawodność i wysoka wydajność sieci.  AP korzystają z opatentowanych przez Ruckus Networks technologii m.in.: BeamFlex + (inteligentne, adaptacyjne systemy antenowe) i ChannelFly (dynamiczne zarządzanie kanałami). Ruckus Unleashed w wersji 200.7 może obsłużyć do 50 AP i 1024 klientów. Ciekawą opcją jest możliwość skorzystania z 2-portowych AP tak, by działały jako bramka (Gateway) wyjścia do Internetu, co pozwala na zastosowanie ich w małych firmach/oddziałach bez użycia zewnętrznego urządzenia do NAT czy DHCP. Tutaj zalecany jest Ruckus AP R510 czyli AP 802.11ac Wave 2 z 2×2:2 MIMO.

EXTREME WIRELESS WiNG

Rozwiązanie Virtual Controller pozwala na uruchomienie funkcji kontrolera na jednym z Access Pointów, co umożliwia zarządzanie do 64 AP w ramach jednej firmy. W takim modelu otrzymujemy większość funkcji dostępnych także przy zewnętrznym kontrolerze, a głównym ograniczeniem jest liczba zarządzanych AP i fizyczny obszar gdzie wymagana jest dostępność w drugiej warstwie (na poziomie tego samego VLAN) wszystkich AP. Nie mamy więc też funkcji tunelowania ruchu czy captive portalu, które są dostępne na zewnętrznym kontrolerze.

Wszystkie AP w portfolio WiNG wspierają funkcję wirtualnego kontrolera, a modele z najwyższej półki z seri 8xxx mogą zarządzać wszystkimi modelami z niższej.

KIEDY POTRZEBNY JEST KONTROLER

Wszystkie powyższe rozwiązania od Ruckus jak i Extreme Networks pozwalają na późniejszą adaptację tych samych AP do modelu z zewnętrznym kontrolerem. Mamy więc tu pewien rodzaj modelu, pay-as-you-grow. Jeśli infrastruktura się rozrośnie i pojawią się wyzwania, którym rozwiązania bezkontrolerowe nie będą w stanie sprostać, nie musimy wymieniać zakupionych wcześniej urządzeń. Wystarczy podpiąć je do kontrolera.


Mamy AP Ruckus Unleashed i AP WiNG, które możemy wypożyczać na testy!


Zupełnie innym modelem, opartym na OPEX jest rozwiązanie wykorzystujące chmurę producenta, na której hostowany może być taki kontroler, jak i inne elementy infrastruktury, ale to już temat na osobny wpis.

powrót do strony głównej

Aktualności:

ZAPRASZAMY NA WEBINARIUM
12 listopada 2019
NGE POLSKA OFICJALNYM PARTNEREM NAKIVO
30 lipca 2019
ZAPYTANIA DNS POD PARASOLEM CISCO
27 czerwca 2019
O WI-FI POD KONTROLĄ, BEZ KONTROLI
28 marca 2019
COMMVAULT – SMAKI I SMACZKI…
14 lutego 2019
VMWARE vSPHERE 6.7, CZYLI TAŃCZĄCY Z WI(RTUA)LKAMI*
25 stycznia 2019
JAK USŁYSZEĆ TO, CO NAPRAWDĘ ISTOTNE?
6 grudnia 2018
SPOTKAJMY SIĘ W WIŚLE NA KONFERENCJI SIwE’18
14 listopada 2018
UPRASZCZAMY BEZPIECZEŃSTWO
12 lipca 2018
NGE POLSKA OFICJALNYM PARTNEREM SPLUNK
2 lipca 2018
COMMVAULT W KILKU PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
12 kwietnia 2018
BEZPIECZNY DOSTĘP DO SIECI ZAPRASZAMY – WARSZTATY
14 lutego 2018
Palo Alto Networks TRAPS – EXPLOITY w PUŁAPCE
2 listopada 2017
CISCO UMBRELLA + INVESTIGATE w pytaniach i odpowiedziach
10 października 2017
SDSN i BEZPIECZEŃSTWO SIECI ZAPRASZAMY na WARSZTATY
6 października 2017
GDPR a rozwiązania CISCO KONFERENCJA w OLSZTYNIE
12 września 2017
JUNOS IN ONE DAY ZAPRASZAMY NA WARSZTATY
8 września 2017
EXABEAM – ZNACZNIE więcej niż SIEM
14 czerwca 2017
EXTREMESWITCHING NOWA SERIA 200
2 lutego 2017
GDPR i DANE WARTE 10 000 000 EUR lub więcej…
12 stycznia 2017
BACKUP PIERWSZEJ WODY
4 stycznia 2017
CZAS NA FLASH, ALL-FLASH
16 listopada 2016
Czy wiesz KTO MA DOSTĘP DO TWOJEGO SERWERA?
25 września 2016
WYMIEŃ firewalle i routery na NOWE urządzenia JUNIPER SRX
18 sierpnia 2016
SPOTKANIE Z TECHNOLOGIĄ FUJITSU 2016
17 sierpnia 2016
SPOTKAJMY SIĘ W TEATRZE CAPITOL W WARSZAWIE
10 sierpnia 2016
QNAP – WYDAJNA ALTERNATYWA DLA MACIERZY
26 lipca 2016
NOWY PRODUCENT w ofercie NGE Polska
8 lipca 2016
Lider w obszarze Backup i Recovery dla Data Center
23 czerwca 2016
Zapraszamy na jazdę próbną! 26 kwietnia WARSZAWA
23 marca 2016
Pokaż wszystkie...