O WI-FI POD KONTROLĄ, BEZ KONTROLI


WLAN bez centralnego zarządzania nie daje wglądu w stan całej sieci, a więc w ilość i jakość połączonych z nią klientów, stan działania AP czy zagrożenia związane z niewiadomego pochodzenia punktami dostępowymi (tzw. rogue APs). Budując sieć bezprzewodową musimy więc zastanowić się nad sposobem jej kontrolowania. Bez tego każdy punkt dostępowy jest osobnym bytem, z własną konfiguracją i niezależnym systemem operacyjnym. Konfiguracja umożliwiająca poprawne działanie takich urządzeń w obrębie tej samej sieci bezprzewodowej (ESSID) i automatyczne przełączanie klientów, wymaga dużego nakładu pracy i jeszcze większych pokładów cierpliwości. Przez takie rzeczy można się spóźnić na obiad.

JEDEN, BY WSZYSTKIMI RZĄDZIĆ

Z pomocą przychodzi kontroler, urządzenie fizyczne lub wirtualne, które centralnie zarządza wszystkimi punktami dostępowymi; panuje nad ich jednolitą konfiguracją, wersją oprogramowania, a często nawet wspólnym medium radiowym. Taki kontroler umożliwia monitorowanie stanu całej sieci, daje nam wgląd w ilość i jakość połączonych z nią klientów. Pozwala tworzyć zasady bezpieczeństwa i aplikować je w całej rozległej sieci bezprzewodowej. A wszystko to w jednym miejscu.

ALE…?

…wiąże się to z posiadaniem miejsca do instalacji fizycznego urządzenia albo odpowiedniej infrastruktury dla rozwiązania wirtualnego. Konieczny jest też zakup kontrolera i odpowiednich subskrypcji, licencji.

A CO W SYTUACJI GDY NIE MAMY MIEJSCA ALBO INFRASTRUKTURY, ALBO CHCEMY OSZCZĘDZIĆ NA KOSZCIE SIECI W MAŁEJ FIRMIE LUB ODDZIALE?

Możemy uwolnić się spod jarzma powszechnego modelu sieci z kontrolerem korzystając z rozwiązań bezkontrolerowych! I choć nie pozwalają one na tak rozbudowane zarządzanie i monitorowanie sieci jak rozwiązania z tradycyjnym kontrolerem, to zapewniają szybką i niezawodną transmisję danych dla kilkudziesięciu, a nawet setek urządzeń. Są proste w konfiguracji i łatwe w zarządzaniu. Innymi słowy; w zupełności wystarczą dla potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw (SMB), a do tego zapewniają wysokiej jakości Wi-Fi przy niższych kosztach.

FREE WIFI (MOŻE NIE DARMOWE, ALE WOLNE I BARDZO SZYBKIE SIECI BEZPRZEWODOWE):

RUCKUS UNLEASHED

To rozwiązanie bezkontrolerowe od Ruckus Networks uruchamiane przy użyciu oprogramowania wgrywanego na punkty dostępowe. Konfiguracja całej sieci nie wymaga specjalistycznej wiedzy, odbywa się w paru prostych krokach, z urządzenia mobilnego lub przeglądarki. Intuicyjny jest również interfejs użytkownika. Daje on wgląd w informacje o sieci, aplikacjach i umożliwia wykonywanie wszystkich kluczowych zadań administracyjnych. Dodatkowo Unleashed wyposażono w bogaty pakiet wybudowanych funkcjonalności, w tym: usługi dla gości, bezpieczeństwo DPSK, integrację Zero IT.

Kolejnym wyróżnikiem systemu jest niezawodność i wysoka wydajność sieci.  AP korzystają z opatentowanych przez Ruckus Networks technologii m.in.: BeamFlex + (inteligentne, adaptacyjne systemy antenowe) i ChannelFly (dynamiczne zarządzanie kanałami). Ruckus Unleashed w wersji 200.7 może obsłużyć do 50 AP i 1024 klientów. Ciekawą opcją jest możliwość skorzystania z 2-portowych AP tak, by działały jako bramka (Gateway) wyjścia do Internetu, co pozwala na zastosowanie ich w małych firmach/oddziałach bez użycia zewnętrznego urządzenia do NAT czy DHCP. Tutaj zalecany jest Ruckus AP R510 czyli AP 802.11ac Wave 2 z 2×2:2 MIMO.

EXTREME WIRELESS WiNG

Rozwiązanie Virtual Controller pozwala na uruchomienie funkcji kontrolera na jednym z Access Pointów, co umożliwia zarządzanie do 64 AP w ramach jednej firmy. W takim modelu otrzymujemy większość funkcji dostępnych także przy zewnętrznym kontrolerze, a głównym ograniczeniem jest liczba zarządzanych AP i fizyczny obszar gdzie wymagana jest dostępność w drugiej warstwie (na poziomie tego samego VLAN) wszystkich AP. Nie mamy więc też funkcji tunelowania ruchu czy captive portalu, które są dostępne na zewnętrznym kontrolerze.

Wszystkie AP w portfolio WiNG wspierają funkcję wirtualnego kontrolera, a modele z najwyższej półki z seri 8xxx mogą zarządzać wszystkimi modelami z niższej.

KIEDY POTRZEBNY JEST KONTROLER

Wszystkie powyższe rozwiązania od Ruckus jak i Extreme Networks pozwalają na późniejszą adaptację tych samych AP do modelu z zewnętrznym kontrolerem. Mamy więc tu pewien rodzaj modelu, pay-as-you-grow. Jeśli infrastruktura się rozrośnie i pojawią się wyzwania, którym rozwiązania bezkontrolerowe nie będą w stanie sprostać, nie musimy wymieniać zakupionych wcześniej urządzeń. Wystarczy podpiąć je do kontrolera.


Mamy AP Ruckus Unleashed i AP WiNG, które możemy wypożyczać na testy!


Zupełnie innym modelem, opartym na OPEX jest rozwiązanie wykorzystujące chmurę producenta, na której hostowany może być taki kontroler, jak i inne elementy infrastruktury, ale to już temat na osobny wpis.

powrót do strony głównej

Aktualności:

NOWY PRODUCENT W OFERCIE NGE POLSKA
30 czerwca 2023
NOWE ROZWIĄZANIA W PORTFOLIO NGE POLSKA
16 lutego 2022
-> MIST AI TO NIE TYLKO SIECI BEZPRZEWODOWE
17 stycznia 2022
NOWE PRODUKTY W PORTFOLIO NGE POLSKA
24 września 2020
-> DUŻE CENTRA PRZETWARZANIA DANYCH
4 sierpnia 2020
ZARZĄDZANIE URZĄDZENIAMI MOBILNYMI ZA DARMO!
27 kwietnia 2020
PRISMA ACCESS – NIE TYLKO NA TRUDNE CZASY
9 kwietnia 2020
VPN – CZYM JEST i CZY JEST MI POTRZEBNY?
12 marca 2020
NGE POLSKA ZŁOTYM PARTNEREM AXENCE
19 lutego 2020
NGE POLSKA OFICJALNYM PARTNEREM NAKIVO
30 lipca 2019
ZAPYTANIA DNS POD PARASOLEM CISCO
27 czerwca 2019
O WI-FI POD KONTROLĄ, BEZ KONTROLI
28 marca 2019
COMMVAULT – SMAKI I SMACZKI…
14 lutego 2019
VMWARE vSPHERE 6.7, CZYLI TAŃCZĄCY Z WI(RTUA)LKAMI*
25 stycznia 2019
JAK USŁYSZEĆ TO, CO NAPRAWDĘ ISTOTNE?
6 grudnia 2018
SPOTKAJMY SIĘ W WIŚLE NA KONFERENCJI SIwE’18
14 listopada 2018
UPRASZCZAMY BEZPIECZEŃSTWO
12 lipca 2018
NGE POLSKA OFICJALNYM PARTNEREM SPLUNK
2 lipca 2018
COMMVAULT W KILKU PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
12 kwietnia 2018
BEZPIECZNY DOSTĘP DO SIECI ZAPRASZAMY – WARSZTATY
14 lutego 2018
Palo Alto Networks TRAPS – EXPLOITY w PUŁAPCE
2 listopada 2017
CISCO UMBRELLA + INVESTIGATE w pytaniach i odpowiedziach
10 października 2017
SDSN i BEZPIECZEŃSTWO SIECI ZAPRASZAMY na WARSZTATY
6 października 2017
GDPR a rozwiązania CISCO KONFERENCJA w OLSZTYNIE
12 września 2017
JUNOS IN ONE DAY ZAPRASZAMY NA WARSZTATY
8 września 2017
EXABEAM – ZNACZNIE więcej niż SIEM
14 czerwca 2017
EXTREMESWITCHING NOWA SERIA 200
2 lutego 2017
GDPR i DANE WARTE 10 000 000 EUR lub więcej…
12 stycznia 2017
BACKUP PIERWSZEJ WODY
4 stycznia 2017
CZAS NA FLASH, ALL-FLASH
16 listopada 2016
Pokaż wszystkie...