BACKUP PIERWSZEJ WODY

Wdrożenie Systemu Backupu i Archiwizacji firmy Commvault w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Olsztynie.

Środowisko

PWiK posiada wiele serwerów funkcjonalnych i bazodanowych – w tym Oracle, pracujących na różnych systemach operacyjnych. Część serwerów jest fizyczna, część wirtualna. Backupy są wykonywane różnymi narzędziami. Wolumen danych do zabezpieczenia nie jest duży, ale jest bardzo zróżnicowany.

Oczekiwania

  • Implementacja jednego, spójnego rozwiązania do backupu i archiwizacji danych
  • Zabezpieczenie heterogenicznego środowiska serwerów, baz danych i aplikacji, a także stacji roboczych użytkowników
  • Z uwagi na redukcję kosztów dodatkowych, rozwiązanie ma być niezależne od platformy sprzętowej
  • Model licencjonowania ma być elastyczny, zapewniający niskie koszty startowe
  • Zapewnienie płynnego skalowania licencji wraz z rosnącymi potrzebami

Rozwiązanie

Przygotowana została instalacja środowiska testowego,  na której  przetestowano działanie systemu backupowego i jego funkcjonalności, integrację z istniejącym środowiskiem, wymagane funkcjonalności backupu oraz archiwizacji, odtwarzania i retencji danych.

Rozwiązania serwerowe stanowią środowisko heterogeniczne (wirtualno-fizyczne), co stawiało dodatkowe wymagania przed rozwiązaniem do backupu i archiwizacji.

Jedynym produktem spełniającym kosztowe i funkcjonalne wymagania okazało się oprogramowanie Commvault, oferujące w ramach jednego systemu zabezpieczenie środowisk wirtualnych, fizycznych, systemów, baz danych i stacji roboczych użytkowników. Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze Commvaulta jest elastyczny model licencjonowania, który pozwolił na zabezpieczenie wszystkich elementów infrastruktury serwerowej i aplikacyjnej (np. baz danych – w tym Oracle, serwery plików, serwer poczty, kontrolery domeny, maszyny wirtualne, dane użytkowników itd.) w ramach licencji aplikacyjnych i licencji pojemnościowych. Przyjęty model licencjonowania nie posiada ograniczenia na ilość zabezpieczanych systemów (dla serwerów i aplikacji), przez co możliwe jest objęcie backupem wszystkich wymaganych aplikacji i systemów. Rozróżniana jest wyłącznie ilość danych do zabezpieczenia dla aplikacji (licencje aplikacyjne) oraz ilość danych plikowych (licencje plikowe). Rozróżnienie na licencje aplikacyjne i plikowe jest rozróżnieniem funkcjonalnym. Tam, gdzie instalowany klient wykonuje operacje na poziomie aplikacji (np. AD, Exchange, MS SQL, Oracle, itd.) są to licencje aplikacyjne. Tam, gdzie zainstalowany klient wykonuje wyłącznie operacje na plikach – są to licencje plikowe.

Z uwagi na gradację cen licencji, powyższy podział pozwolił na optymalny kosztowo i funkcjonalnie dobór rodzajów licencji do wymagań PWiK.

Wdrażając system Commvault  uzyskano w pełni funkcjonalną ochronę systemów, w ramach jednego rozwiązania (jednej konsoli zarządzającej), przy minimalnych kosztach startowych. Skalowanie systemu jest bardzo proste, gdyż wraz ze wzrostem ilości danych które są zabezpieczane, wystarczy dokładać kolejne licencje (gradacja co 1 TB) danego typu – do puli już istniejących.

Oprogramowanie Commvault zostało zainstalowane na funkcjonującej w PWiK infrastrukturze IT, przez co nie były wymagane dodatkowe nakłady inwestycyjne.

Powyższa konfiguracja umożliwia (w przyszłości) rozbudowę o kolejne funkcje, np. na zabezpieczenie danych na stacjach/laptopach użytkowników czy inne funkcjonalności oferowane przez Commvault-a (np. dostęp do plików z urządzeń mobilnych, zaawansowane przeszukiwanie plików, itd.).

Komentarz PWiK

Wdrożenie Systemu Backupu Commvault usprawniło proces archiwizacji danych w przedsiębiorstwie, w szczególności danych krytycznych – przetwarzanych przez system ERP oraz systemy obsługujące procesy technologiczne.

Ponadto oprogramowanie Commvault pozwoliło na scentralizowanie usług  wykonywania kopii zapasowych oraz zarządzanie nimi w jednorodnym środowisku. Dotychczas usługi te były realizowane lokalnie w oddziałach firmy za pomocą narzędzi różnych producentów, bądź własnych. Od czasu wdrożenia Commvault zarządzanie, rozliczanie oraz monitorowanie procesu archiwizacji danych odbywa się z jednego miejsca – centrali firmy.

Nie bez znaczenia jest optymalizacja przestrzeni dyskowej jaką zapewnia Commvault. Zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową dedykowaną do obsługi archiwizacji  zmalało kilkukrotnie.

powrót do strony głównej

Aktualności:

NOWY PRODUCENT W OFERCIE NGE POLSKA
30 czerwca 2023
NOWE ROZWIĄZANIA W PORTFOLIO NGE POLSKA
16 lutego 2022
-> MIST AI TO NIE TYLKO SIECI BEZPRZEWODOWE
17 stycznia 2022
NOWE PRODUKTY W PORTFOLIO NGE POLSKA
24 września 2020
-> DUŻE CENTRA PRZETWARZANIA DANYCH
4 sierpnia 2020
ZARZĄDZANIE URZĄDZENIAMI MOBILNYMI ZA DARMO!
27 kwietnia 2020
PRISMA ACCESS – NIE TYLKO NA TRUDNE CZASY
9 kwietnia 2020
VPN – CZYM JEST i CZY JEST MI POTRZEBNY?
12 marca 2020
NGE POLSKA ZŁOTYM PARTNEREM AXENCE
19 lutego 2020
NGE POLSKA OFICJALNYM PARTNEREM NAKIVO
30 lipca 2019
ZAPYTANIA DNS POD PARASOLEM CISCO
27 czerwca 2019
O WI-FI POD KONTROLĄ, BEZ KONTROLI
28 marca 2019
COMMVAULT – SMAKI I SMACZKI…
14 lutego 2019
VMWARE vSPHERE 6.7, CZYLI TAŃCZĄCY Z WI(RTUA)LKAMI*
25 stycznia 2019
JAK USŁYSZEĆ TO, CO NAPRAWDĘ ISTOTNE?
6 grudnia 2018
SPOTKAJMY SIĘ W WIŚLE NA KONFERENCJI SIwE’18
14 listopada 2018
UPRASZCZAMY BEZPIECZEŃSTWO
12 lipca 2018
NGE POLSKA OFICJALNYM PARTNEREM SPLUNK
2 lipca 2018
COMMVAULT W KILKU PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
12 kwietnia 2018
BEZPIECZNY DOSTĘP DO SIECI ZAPRASZAMY – WARSZTATY
14 lutego 2018
Palo Alto Networks TRAPS – EXPLOITY w PUŁAPCE
2 listopada 2017
CISCO UMBRELLA + INVESTIGATE w pytaniach i odpowiedziach
10 października 2017
SDSN i BEZPIECZEŃSTWO SIECI ZAPRASZAMY na WARSZTATY
6 października 2017
GDPR a rozwiązania CISCO KONFERENCJA w OLSZTYNIE
12 września 2017
JUNOS IN ONE DAY ZAPRASZAMY NA WARSZTATY
8 września 2017
EXABEAM – ZNACZNIE więcej niż SIEM
14 czerwca 2017
EXTREMESWITCHING NOWA SERIA 200
2 lutego 2017
GDPR i DANE WARTE 10 000 000 EUR lub więcej…
12 stycznia 2017
BACKUP PIERWSZEJ WODY
4 stycznia 2017
CZAS NA FLASH, ALL-FLASH
16 listopada 2016
Pokaż wszystkie...